П реди по-малко от месец китайското правителство предупреди официално автомобилната индустрия да спре ценовата война, защото цените на колите в Китай са нереалистично ниски и това няма да доведе до нищо добро.
Сега излиза анализ на AlixPartners, който също не вещае светло бъдеще за около 85% от настоящите автомобилни компании в страната. Само 15 от 129-те марки, които в момента продават електрически и плъг-ин хибридни автомобили в Китай, ще бъдат финансово жизнеспособни до 2030 г., пише Reuters. Силната конкуренция принуждава някои да се консолидират, други да напуснат пазара. Прогнозите са тези 15 марки да представляват приблизително 75% от китайския пазар на електрически автомобили и плъг-ин хибриди до края на десетилетието, като всяка от тях ще има средни годишни продажби от 1,02 милиона, съобщи AlixPartners, без да уточнява имената на марките.
Очаква се обаче консолидацията в Китай да продължи по-бавно, отколкото на други пазари, каза Стивън Дайър, ръководител на автомобилния отдел на AlixPartners в Азия, тъй като местните власти може да подкрепят нежизнеспособни марки поради тяхното значение за регионалните икономики, заетостта и веригите за доставки.
„Китай е един от най-конкурентните пазари за NEV в света, с интензивни ценови войни, бързи иновации и нови участници, които постоянно вдигат летвата“, казва Дайър. „Тази среда доведе до забележителен напредък в технологиите и разходната ефективност, но също така остави много компании да се борят да постигнат устойчива рентабилност.“
Автомобилният пазар в Китай, най-големият в света, в момента е изправен пред ценова война и значителен свръхкапацитет, като и двете натоварват рентабилността. Освен BYD и Li Auto, никой друг публично листван китайски производител на електромобили не е постигнал рентабилност за цялата година.
Китайските регулатори призоваха автомобилните производители да спрат ценовата война. Дайър обаче заяви, че тя вероятно ще продължи, но чрез „скрити“ фактори като застрахователни субсидии и финансиране с нулева лихва, а не чрез директни намаления на цените. Коефициентът на използваемост на китайските автомобилни заводи падна средно до 50% в Китай миналата година, най-ниското ниво от десетилетие, което оказва натиск върху печалбите, казва Дайър.